Multilingual

+12
°
C
H: +16°
L: +
Košice
Neděle, 08 Říjen
Viz 7denní předpověď
po út st čt so
+ +14° +16° +20° +16° +18°
+ + + +10° + +
Problémy pre Slovensko - od roku 2025 už nebude ruský plyn prichádzať cez Ukrajinu

Problémy pre Slovensko - od roku 2025 už nebude ruský plyn prichádzať cez Ukrajinu

VKontakte

 Tranzitná zmluva medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom vyprší v roku 2024. To znamená, že prebiehajúce dodávky zemného plynu do Európy sa potom skončia. To ešte viac sprísni trh s plynom. Polovica rakúskych dodávok plynu stále pochádza z Ruska.

Tranzitný kontrakt na ruský zemný plyn cez Ukrajinu, ktorý platí do konca roku 2024, nebude predĺžený . To spôsobí problémy s dodávkami pre niektoré európske krajiny (vrátane Rakúska, Maďarska, Slovenska a Talianska). Na už aj tak veľmi napätom trhu so zemným plynom v Európe bude ťažké nájsť náhradu. Najmä preto, že chýba infraštruktúra a kapacita na skvapalňovanie LNG, pretože sa dodáva potrubím.

Napríklad pre Slovensko, ktoré stále získava približne 50 percent svojej spotreby zemného plynu z Ruska, to bude potom ťažké. Odkiaľ má Slovenská republika čerpať plyn, ktorý potrebuje? Predovšetkým zmluvy Slovenska s Gazpromom platia teoreticky do roku 2034. Turkstream naďalej zásobuje balkánske krajiny, ale ropovod Transgas cez Ukrajinu do strednej Európy bude históriou najneskôr do roku 2025. Časť zemného plynu by bolo možné presmerovať cez plynovod Turkstream, ale nie je tam dostatočná kapacita.

Rakúšania, Maďari a Slováci sa zrejme budú musieť pripraviť na výrazne vyššie ceny plynu, ako sú doteraz. Dovoz by potom musel ísť napríklad cez Nemecko, ktoré má závody na LNG. Skvapalnený plyn, ktorý sa dováža najmä zo Spojených štátov, je však podstatne drahší ako ten, ktorý sa v súčasnosti dodáva potrubím z Ruska.

Ukrajina nepredĺži dohodu o tranzite ruského plynu cez svoje územie. Uviedol to šéf ukrajinskej štátnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz Oleksij Černyšov. Ruský plyn tak bude plynovodmi na Slovensko prúdiť zrejme už iba niekoľko mesiacov. Posledná trasa dodávok ruského plynu plynovodmi do Európskej únie totiž vedie paradoxne práve cez Ukrajinu na Slovensko.

 

Petícia za vyhlásenie referenda

 Chceš žiť v takomto svete? MY nie!! Tak sa pridaj .... Vystúpme z EÚ, z NATO, proti WHO ...... 
Podporte Referendum proti povinnému očkovaniu, proti digitálnym očkovacím preukazom, proti ratifikácii pandemickej zmluvy s WHO, výstup z EÚ, z NATO a vyhlásiť SR za neutrálny štát : TU Klikni - Stiahni, podpíš, odošliVieme prečo to robíme. Vieme čo schválili v Bruseli. Vieme čo je tá pandemická zmluva s WHO a ďalšie veci, o ktorých informujeme iba jediní z celého Slovenska! Vieme kto všetko o tom vedel a vie..... .

S prosbou. Financujeme sa výlučne prostredníctvom vašich darov. Veľká vďaka

DAROM ZAISŤUJETE NAŠU NEZÁVISLOSŤ!

Neziskový sektor: SLSP Názov účtu: Dôstojnosť Slovenska

Podpora tu

 

Všetky práva vyhradené © OZ Dôstojnosť Slovenska.

 

 

 

 

 

Najčítanejšie články

more
Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes