Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzýva na zvýšené využívanie technológie messenger RNA na liečbu mnohých prenosných a neprenosných chorôb. Organizácia zároveň požaduje aj teplotne stabilnejšie vakcíny s dlhším trvaním ochrany a účinnosťou proti rôznym kmeňom a variantom. Na druhej strane WHO zdôrazňuje dôležitosť budovania dôvery v technológie messenger RNA na zlepšenie súčasnej a budúcej distribúcie vakcín.
Len nedávno sme zverejnili úplný opak Bruselu s prípravou na plandémiu chrípky : Program EÚ „Vaccelerate“ predpovedá patogény budúcich pandémií (chrípkovú pandémiu) .
WHO poukazuje na úspech vakcíny Covid založenej na technológii messenger RNA, ale tiež uznáva obmedzenia tohto produktu a vyzýva na ďalší výskum s cieľom vyvinúť teplotne stabilné vakcíny s dlhším trvaním ochrany a účinnosťou proti širokému spektru kmeňov a variantov. .
Vedecká rada Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zverejnila správu skúmajúcu potenciálne výhody a obmedzenia technológie vakcín mRNA po desaťročiach investície do základného výskumu na štúdium chemických modifikácií a imunitných reakcií na RNA.
S prosbou. Financujeme sa výlučne prostredníctvom vašich darov. Veľká vďaka
„Výhody mRNA vakcín proti Covid-19 sú nerovnomerne rozdelené do krajín s nízkymi a strednými príjmami na celom svete v dôsledku nedostatočnej kapacity výskumu a vývoja, práv duševného vlastníctva, požiadaviek na výrobný reťazec a vysokých nákladov. Na realizáciu potenciálu technológie mRNA nad rámec vakcín proti Covid-19 je potrebný rozsiahly výskum na prekonanie bezprostredných obmedzení,“ povedal profesor Harold Varmus, predseda Vedeckej rady WHO a bývalý riaditeľ amerického Národného inštitútu zdravia. Správa odporúča rámec na hodnotenie užitočnosti technológie mRNA na vývoj vakcín a liekov proti iným infekčným chorobám, čo by mohlo tiež pomôcť určiť potenciálnu úlohu technológie pri liečbe rakoviny a autoimunitných chorôb.
Nové vakcíny vo vývoji
Podľa správy WHO prebiehajú klinické skúšky 3. fázy mRNA vakcín proti cytomegalovírusu (bežnému vírusu, ktorý môže byť nebezpečný pre dojčatá a ľudí s oslabeným imunitným systémom), chrípke A a B a RSV. Prebieha aj výskum vakcín proti tuberkulóze, malárii, HIV a neprenosným chorobám. Správa vyzýva na ďalší výskum s cieľom preskúmať potenciál, ale aj obmedzenia tejto technológie.
Investičné a výskumné úsilie by sa malo zamerať na „zlepšenie stability mRNA vakcín pri vyšších teplotách“. Ďalším kľúčovým odporúčaním je zabezpečiť rozvoj a prístup prostredníctvom investícií a využitia skúseností získaných z iniciatív COVID-19, ako je napríklad ACT Accelerator, ktorý zaistil prístup k testom, liečbe a vakcínam Covid-19.
„Na maximalizáciu vplyvu technológií mRNA je nevyhnutné podporovať a posilňovať výskum, krajinu po krajine, aby mal každý región dynamický a udržateľný ekosystém vedy, výskumu a vývoja,“ povedal Dr. Jeremy Farrar, vedúci vedecký pracovník WHO.
Váhanie a nedôveru treba prekonať
Predstavitelia WHO tiež vyzvali na investície a záväzok k spravodlivému prístupu a rozmanitejšiemu globálnemu výskumnému ekosystému, ktorý môže lepšie bojovať proti prenosným a neprenosným chorobám a zlepšiť výsledky v oblasti zdravia prostredníctvom bezpečných a účinných nových mRNA vakcín a potenciálne terapeutických vakcín pre všetkých. Správa tiež zdôrazňuje dôležitosť budovania dôvery a zlepšovania komunikácie o technológiách mRNA s cieľom znížiť váhanie a dezinformácie a zvýšiť súčasné a budúce akceptovanie vakcín.
Petícia za vyhlásenie referenda
S prosbou. Financujeme sa výlučne prostredníctvom vašich darov. Veľká vďaka
Všetky práva vyhradené © OZ Dôstojnosť Slovenska.