Google Translate Widget by Infofru

Author Site Reviewresults

10.10.21 Medzinárodný trestný súd oslobodzuje Spojené štáty za zločiny spáchané v Afganistane

VKontakte

Medzinárodný trestný súd, ako sme už zopakovali v iných článkoch a rozhovoroch, bol vytvorený veľmocami, aby si podmanil krajiny tretieho sveta, ktoré už boli celkom predmetom iných typov postupov.

Je to neokoloniálna spoločnosť, ktorá mimo Európy trpí absolútnym nedostatkom dôveryhodnosti, pretože tam nie je na to, aby sa sama súdila, tj. Aby objasňovala zločiny veľmocí, akými sú tie, ktoré spáchali za 20 rokov vojenskej činnosti....                     

príklad ako je okupácia Afganistanu.

8.10.2021

Súd už 15 rokov vyšetroval vojnové zločiny v Afganistane a doteraz nebol schopný udrieť palicou. 27. septembra však prokurátor Karim Khan oznámil svoj úmysel vyšetriť vojnové zločiny spáchané v Afganistane ... Talibanom, s výnimkou tých, ktoré spáchali americké sily a ich spojenci.

Footman Khan hovorí, že sa rozhodol „zamerať vyšetrovanie [svojej] kancelárie v Afganistane na zločiny, ktorých sa údajne dopúšťajú Taliban a Islamský štát v provincii Chorásán, na úkor iných aspektov vyšetrovania“.

V správe z roku 2016 Súdny dvor uviedol, že existuje „rozumný základ“ domnievať sa, že Spojené štáty spáchali v Afganistane vojnové zločiny.

Nasledujúci rok bývalý hlavný prokurátor Fatou Bensouda vyjadril svoj úmysel začať vyšetrovanie obvinení zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov a otvoril lehotu na predloženie obvinení v mene obetí, pričom na zozbieranie a predloženie dôkazov poskytol iba dva mesiace.

Organizácia CAGE predložila správy z prvej ruky a lekárske dôkazy o brutálnom zaobchádzaní s väzňami americkými silami vrátane brutálneho zabíjania, znásilnenia a mučenia.

Spojené štáty odmietli vyšetrovanie , ktoré Súdnemu dvoru neudelilo uznanie. "Necháme Medzinárodný trestný súd zomrieť sám." Koniec koncov, takpovediac je pre nás už mŕtvy, “povedal vtedy americký poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton.

"Zakážeme vašim sudcom a prokurátorom vstup do USA." Budeme sankcionovať ich aktíva vo finančnom systéme USA a stíhať ich v trestnom systéme USA. To isté urobíme s každou spoločnosťou alebo štátom, ktorý prispieva k vyšetrovaniu Američanov na medzinárodnom trestnom súde, “dodal.

Minulý rok Trump tieto hrozby splnil a sankcionoval niekoľkých súdnych úradníkov . Vyšetrovanie bolo tiež pozastavené po tom, čo zvrhnutá kábulská vláda vyhlásila, že obvinenia z vojnových zločinov vyšetrí sama.

Bolo to prekvapujúce, pretože afganská vláda podporovaná USA bola opísaná ako „samoorganizujúca sa kleptokracia“, ktorá bežne mučila väzňov a dopúšťala sa sexuálneho zneužívania. Bolo jasné, že nikto nebude niesť zodpovednosť za zločiny spáchané americkými silami a ich spojencami v Afganistane.

Submisívny súd, ktorý vie, kto sú jeho šéfovia

Medzinárodný trestný súd nikdy nezodpovedal mocné štáty. V roku 2020 poskytol Spojenému kráľovstvu „prospech z pochybností“ za zločiny spáchané v Iraku, napriek tomu, že „nepochybne existujú dôkazy o tom, že boli spáchané vojnové zločiny“, uviedol vtedy súd.

Publikovala 180-stranovú správu dokumentujúcu zlé zaobchádzanie so stovkami irackých väzňov britskými vojakmi v rokoch 2003 až 2009. Väzni boli ubití na smrť, sexuálne zneužívaní a znásilňovaní.

V správe sa tiež dospelo k záveru, že „počiatočné kroky, ktoré britské orgány podnikli pri vyšetrovaní obvinení, zrejme boli poznačené nedostatkom nezávislosti a nestrannosti, ktoré sú nezlučiteľné so úmyslom postaviť tých, ktorí sa na nich podieľajú,“.

Napriek tomu sa Súdny dvor rozhodol nepodniknúť voči Spojenému kráľovstvu žiadne opatrenia a tvrdil, že nemôže zistiť, či Spojené kráľovstvo konalo na ochranu vojakov pred prenasledovaním.

Naopak, Medzinárodný trestný súd je pri stíhaní afrických zločincov neoblomný. Má asi 30 nevybavených prípadov, sedem obvinených vo väzbe a do dnešného dňa štyri odsúdenia. Všetci sú z afrického kontinentu . Západné mocnosti skôr neberú zodpovednosť za zhruba 900 000 ľudí zabitých v moslimskom svete v dôsledku vojen po roku 2001.

Súdna fraška v Haagu

Nový prokurátor sa nielenže rozhodol ignorovať vojnové zločiny spáchané Spojenými štátmi, ale chce sa zamerať aj na novú vládu v Kábule, teda Taliban. Mnohí budú vnímať toto rozhodnutie ako politické a ako pokus o zvýšenie tlaku na islamský emirát Afganistan.

K tomu dochádza v širšom kontexte, v ktorom to zrejme robia aj medzinárodné inštitúcie. Hneď ako sa Spojené štáty stiahli z Kábulu, Svetová banka a Medzinárodný menový fond pozastavili pomoc Afganistanu. Spojené štáty americké zmrazili väčšinu majetku krajiny, ktorý sa nachádzal v newyorskej centrálnej banke.

Vojenská časť vojny v Afganistane sa skončila a skončila historickou porážkou USA. Zdá sa však, že časť medzinárodného spoločenstva je odhodlaná viesť hospodársku a diplomatickú vojnu proti Afganistanu, ktorá ohrozuje bežných Afgancov v krajine, ktorá je už na pokraji hladomoru.

Jeden z Afgancov, ktorí predložili dôkazy o jeho brutálnom mučení Spojenými štátmi, sa dozvedel o rozhodnutí prokurátora a povedal: „Súd mal byť nástrojom na zastavenie humanitárnych katastrof, nie na pomoc pri vytváraní nových. Kde sú tie ľudské práva, o ktorých sa hovorí? Pokiaľ ide o Afgancov, v [americkom väzení] Guantánamo ani v Bagramu [základňa USA v Afganistane] neexistovali žiadne ľudské práva a v Haagu nie sú žiadne ľudské práva. "

Niekto sa bude ťažko hádať, že......

www.middleeasteye.net/opinion/afghanistan-us-war-crimes-whitewashing-icc

 

Spracoval OZ Dôstojnosť Slovenska 10.10.2021 s mpr21


Potrebujeme vašu pomoc: Podporte nás. Podporujete samých seba, podporujeme sa všetci navzájom. Ďakujeme

Názov účtu: pre neziskový sektor

Dôstojnosť Slovenska

SLSP

SK28 0900 0000 0051 7971 8989

 

 


 

Súvisiace články

Najčítanejšie články

more
Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes